Category: 2009 / 02

Namlouvání a milostné rituály zvířat mají pro nás často až bizarní podobu. Některé druhy si páření vysloveně užívají. Jiné pak mají takový apetit, že se jim lidé ani zdaleka nevyrovnají. Takto je zachytili nejlepší čeští fotografové přírody.

Většina zvířat se páří v závislosti na životních podmínkách a na ročním období pouze kvůli rozmnožování. Některá si ale s takovými věcmi hlavu nelámou a kopulaci používají například kvůli upevnění sociálních vazeb. V těchto případech spíš můžeme mluvit o sexu než o páření, například u šimpanzů bonobo. Je pravděpodobně jediným zvířecím druhem, u kterého při páření dochází ke klasické misionářské poloze. Navíc žije v rodinných skupinách a nezřídka dochází k tomu, že se páří i několik zvířat najednou, a v podstatě tak provozují swingers party v pralese. Sex je pro ně velice důležitým článkem při budování sociálních vazeb a také se jím někdy zbavují stresu. Souloží velice často a praktikují dokonce i sex za odměnu. Také masturbace je u nich na denním pořádku. Slon africký nevyniká četností pohlavního styku jako bonobo, není to ani rekordman ve výdrži, ale zato ohromuje velikostí a tvarem svého pohlavního orgánu. Sloní penis totiž měří průměrně kolem sto padesáti centimetrů a váží kolem pětadvaceti kilogramů. Při erekci je zahnutý do tvaru písmene S, a to kvůli zvláštnímu tvaru samičích pohlavních orgánů. Samčí varle váží dva kilogramy a měří kolem dvaceti centimetrů. Ani slon se však délkou penisu nevyrovná samci plejtváka obrovského, jehož pohlavní úd měří 2,7 metru. Nejdelší penis v poměru k tělu mají ale svijonožci. Jsou to drobní korýši, kteří jsou v dospělosti přirostlí k podkladu a šesti páry nohou si z okolí přitahují plankton coby potravu. Díky usedlému způsobu života se u svijonožců vyvinul neuvěřitelně dlouhý penis – osmkrát delší než jejich tělo. Dokáží tak oplodnit i vzdálenou partnerku, ke které by nikdy nešli.

VYČERPANÍ LVI

Zajímavě probíhá páření u krále zvířat. Lvice se v období říje se samcem na několik dní oddělí od smečky. V tuto dobu lvi téměř nežerou a veškerý čas věnují páření. Páří se přibližně každých patnáct až dvacet minut, a během několika dní tak mohou kopulovat více než stopadesátkrát. Samotné páření trvá jen pár sekund, ale při jeho četnosti se nelze divit, že po několika dnech je lví samec vyčerpán a vyklízí bojiště. V některých případech ho může vystřídat jeho kolega ze smečky, a dokončit tak dílo, které předchůdce načal. Páření lvů bývá většinou hlučné a neobejde se ani bez milenecké šarvátky. Zatímco lví páření trvá jen několik sekund, tak nosorožci si na aktu dávají záležet. Některé národy je dodnes považují za sexuální vzor. Páření nosorožců trvá až pětačtyřicet minut. To je také důvod, proč jsou nosorožci zabíjeni, někteří lidé totiž věří, že sexuální síla nosorožců se skrývá v jejich rozích. Ty se pak používají jako afrodiziakum a přisuzují se jim také léčivé účinky. Mezi rekordmany v říši savců patří i fosa, šelma z čeledi cibetkovitých, která žije na Madagaskaru. Páření těchto šelmiček trvá kolem půl druhé hodiny a zvířata, především samice, při něm vydávají mňoukavé zvuky. Samec při páření drží samici za zátylek. Jejich těla jsou těsně spojena a nedělá jim problém šplhat ve větvích stromů, kde se také nejčastěji pohybují.

SAMEC, ČI SAMICE?

Zvláštní je i sex hyen skvrnitých. Hyeny žijí v matriarchátu a samice si vybírá samce, se kterým se spáří. Samci i samice mají na první pohled velice podobné pohlavní orgány. Samice mají zvýšenou hladinu testosteronu a výrazně vyvinutý klitoris, který připomíná svou velikostí samcův penis a je také schopný erekce. Pro laika je tak velice obtížné od sebe obě pohlaví rozeznat. Navzdory zažitým představám o vůdčí roli samců v běžném i sexuálním životě zvířat se poměrně často ukazuje, že jsou to právě samice, kdo rozhoduje o průběhu páření. Své partnery si vybírají podle vnějších znaků, které vyjadřují skvělý zdravotní stav a sílu. Největší šanci tak mají například páví samci s nejkrásnějšími pery nebo žabáci s nejsilnějším hlasem. Samice některých druhů se mohou dokonce spářit s mnoha samci, ale je jen na nich samotných, čí sperma se spojí s vajíčkem. Praktikují to například netopýři rezaví, jejichž samice mohou sperma samců uchovat téměř dvě stě dní. U některých druhů hmyzu je páření to poslední, co sameček prožije. Svým kanibalismem jsou proslulé černé vdovy nebo kudlanky nábožné. Ty dokonce občas ukousnou samci hlavu ještě v průběhu aktu. Nicméně tělo samečka je i s tímto poměrně zásadním defektem nadále schopno kopulovat. Mnohem rafinovanější smrt však svému partnerovi připravují vosy z čeledi švábomarovitých. Po páření samce paralyzují žihadlem a ukousnou mu tykadla. Ten je tak zcela dezorientován, čehož využije partnerka a naklade do něj oplozené vajíčko. Samec umírá ve chvíli, kdy se z jeho těla vylíhne potomek.

techtlemechtle2

VÝHODNÁ HOMOSEXUALITA

Člověk zdaleka není jediným živočichem, u kterého dochází k homosexuálním stykům. Zoologové prokázali náklonnost ke stejnému pohlaví u čtyř set padesáti druhů napříč snad všemi biotopy. Homosexuálním stykům se oddávají například morčata, žirafy, buvoli afričtí, bizoni američtí, rackové, někteří papoušci, holubi, ale také mroži, tuleni, kosatky dravé nebo delfíni skákaví. Důvod takového počínání je prostý – zatímco samci se potýkají se silným sexuálním pudem po celý rok, tak samice je roztoužena jen v určitých obdobích. Homosexuální akt tak předchází konfliktům pramenícím ze sexuálního nevybití, ale může také stabilizovat hierarchii a vztahy ve smečce nebo hejnu. Převážně holdují homosexualitě samci, například u delfínů výhradně. Naopak u afrických antilop Adenota vardoni jsou homosexuální výhradně samičky. U některých druhů, zejména u ptáků, však může vzájemná náklonnost vyzrát v opravdovou lásku. Čapí samci Holger a Edgar v jedné německé zoo spolu věrně žili šestnáct let. V harmonickém vztahu po celý život dokážou žít také samice husy šedé (až šestnáct let) či tučňáka Humboldtova (šest let). Zoologové se zvířecí homosexualitou podrobněji zabývají teprve několik desetiletí. Mnozí lidé ale před touto problematikou dosud zavírají oči, protože dokazuje, že homosexualita není nic zvráceného a nepřirozeného, jestliže se vyskytuje u tolika druhů od červů až po primáty. Člověk však bude i nadále pronikat do tajů pohlavního života a sexuality zvířat – odráží se v něm totiž naše vlastní sexuální chování.

Pin It on Pinterest