Category: 2007 / 05

O záhadném domě na horském úbočí nad pláží Cofete na kanárském ostrově Fuerteventura se v průvodcích příliš mnoho nedočtete, povídání o něm se vyhýbají i místní obyvatelé. Z jižního přístavu Morro del Jable se sem dostanete po úzké neupravené cestě směrem do hor. Pláž i bílá zanedbaná vila se strážní věží se objeví po překonání nevysokého horského hřbetu ve výšce asi osm set metrů nad mořem. Po španělské občanské válce věnoval fašistický diktátor generál Franco kus poloostrova Jandía Hitlerovi. Nacistický architekt Winter zde ještě před druhou světovou válkou začal s výstavbou luxusní veliké vily s mnoha pokoji, jednacím sálem a strážní věží. Právě zde, na konci světa, se pak za války setkávali pohlaváři nacistické tajné služby při nejutajenějších jednáních o dalších osudech světa. Několik měsíců po konci války sem přijížděly nejrůznějšími cestami nacistické špičky prchající před spravedlností a odsud se pak loděmi dostávaly do států Latinské Ameriky.   Vila Winter byla údajně podzemním tunelem spojena s velkou podmořskou jeskyní, v níž mohly parkovat ponorky. Jedna z neověřených teorií například tvrdí, že nacisté utíkali do zahraničí právě v ponorkách, z nichž pak na širém moři přestoupili na lodě. Tudy se údajně dostal z Evropy také obávaný doktor Mengele.   Vilu dodnes vlastní potomci architekta Wintera, kteří však bydlí na Gran Canarii a žijí životem obyčejných lidí střední třídy. Dům samotný je už hodně zdevastovaný, většinou tu sedí dva strážní, kteří zvědavcům zabrání ve vstupu.   Mimochodem, tato oblast Fuerteventury natolik učarovala režiséru Zdeňku Troškovi, že zde natočil právě na pláži Cofete atraktivní exteriéry filmu Andělská tvář.  

Konec jedné hvězdy   Ostrov Fuerteventura má ale i jinou smutnou atrakci. U západního pobřeží ostrova z pláže ční příď kdysi nádherné lodě.   Jmenovala se Americká hvězda a šlo o luxusní, dvě stě deset metrů dlouhou výletní loď. Celá léta brázdila vody Karibiku, než jí v roce 1994 dosloužily motory a jeden thajský obchodník z ní chtěl udělat v Bangkoku luxusní botel. Loď se proto vydala, tažená remorkéry, na dlouhou plavbu přes Atlantik. Při bouři u západního pobřeží Fuerteventury se loď nejprve odtrhla od remorkérů a poté uvázla hluboko v písku u pobřeží.   Lodi se celkem nic nestalo, thajský obchodník najal vojáky, aby ji hlídali před rabováním, a vypsal mezinárodní konkurz na vyproštění plavidla. Odborníci z celého světa se o to pokoušeli mnohé měsíce, ale bezúspěšně. A protože se hlídání prodražovalo, rozhodl se Thajec vojáky odvolat. Během několika dnů na lodi nezůstal kámen na kameni. Zmizelo vše, od luxusních perských koberců a křišťálových lustrů až po stříbrné příbory, nádobí, zařízení kajut, ztratily se i lodní zvonce a mosazné zábradlí. Říká se, že na Fuerteventuře není rodiny, která by něco z American Star neměla.   Po dvou letech, kdy byl vrak vystaven silným atlantickým větrům a bouřím a hrozilo, že se rozlomí, byla záď odstřelena a v písku zůstala jen příď.   Kdo chce ale vidět bar luxusní lodi American Star, stačí zajet do hlavního města Puerto del Rosario. Dva podnikavci totiž kousek po kousku z lodě odnesli celý bar a složili ho jako puzzle v původní podobě v nenápadném domku pod názvem el Naufragio.   Dlouhé kilometry po zlatavých plážích se dá chodit na kanárském ostrově Fuerteventura.  

Nejkrásnější v Evropě   Ostrov ovšem nemá jen zvláštnosti s trochu hořkou příchutí. Právě tady, na nejdelším a nejsušším kanárském ostrově, se nacházejí podle znalců nejkrásnější a největší pláže v Evropě. Po zlatavém písku se dá chodit hodiny, aniž potkáte živáčka, protože Fuerteventura má v porovnání s ostatními Kanárskými ostrovy turistický ruch ještě víceméně v plenkách. Prší tu skutečně minimálně, deštivých je průměrně dvacet dní v roce. Výjimkou však nejsou ani roky, kdy nezaprší vůbec. Fuerteventura je teplejší než její kanárští sousedi, je tu patrný vliv afrického klimatu ze saharské pouště, která je vzdálena vzdušnou čarou jen sto patnáct kilometrů.   Ostatně není náhodou, že pláže na východní straně ostrova slouží vodním sportům, zejména pro windsurfing – mimo jiné se zde konají i závody světového poháru.   Nejmalebnější jsou pláže na západní straně ostrova, zvláště v jižní části. Koupání je tu ale zakázáno kvůli velkému příboji a nevypočitatelným mořským proudům.

Pin It on Pinterest