Kyrgyzstán je zemí nekonečných hor, polodivokých koní a pohostinných pastevců. V zemi, která leží na jedné z obchodních větví slavné hedvábné cesty, se na rozdíl od sousedního Uzbekistánu mnoho starobylých památek nezachovalo. Až na dvě.

Vedle poutního místa Šalamounovy hory, která je v Kyrgyzstánu jedinou památkou pod ochranou UNESCO, je hlavní atrakcí starobylé město Oš a jeho obří živelný bazar. Oš je centrem celého jižního Kyrgyzstánu, přesto téměř polovinu jeho obyvatel tvoří Uzbeci. Oblast Ferganské kotliny je místem s velmi extrémně vymezenými hranicemi, což je důsledkem velké etnické pestrosti celé oblasti.

Kyrgyzstan

Necelá desítka tádžických, uzbeckých i kyrgyzských enkláv (území daného státu, které je zcela obklopeno územím jiného státu) je jasným důkazem komplikovanosti zdejších hranic. Za současným absurdním rozložením státních hranic má samozřejmě prsty Sovětský svaz a politika Josifa Stalina. Etnické napětí panuje v celé oblasti. Situace se zde nepříjemně vymkla kontrole v roce 2010, kdy počet obětí konfliktu vystoupal až na několik stovek.

Kiosky v plechu

Historie druhého největšího města Kyrgyzstánu sahá až do dob před naším letopočtem, nedávno Oš dokonce přes řadu pochybností oslavil 3000 let existence. Město prosperovalo v dobách, kdy se na hedvábné cestě čile obchodovalo a dodnes je důležitým obchodním centrem. Zdejší bazar Džajma má exotickou orientální atmosféru. V křivolakých uličkách bazaru potkáváme mongoloidní Kyrgyzy s tradičními vysokými klobouky, Uzbeky s výraznou bradkou a decentní čepičkou i zahalené tádžické ženy oděné v barevných šatech. Vůně dálek, koření a barevných látek.

Kyrgyzstan

Téměř celý trh je složen ze starých dopravních kontejnerů. Tyto vysloužilé plechové boxy jsou ve střední Asii velmi oblíbené. Hostí kiosky, obchůdky či dokonce tádžickou policii na hranicích. Ošský bazar je nekonečný labyrint stánků a úzkých uliček, zejména v sekcích s oblečením se člověk rychle dezorientuje. Což ale nemusí být na škodu. Rád se nechávám nést zdejší atmosférou a objevuji ty nejzajímavější zákoutí s fotogenickými lidmi.

Přečtěte si také související článek: Uzbekistán: karavana tradic 

Se všemi se domluvíte rusky. A povídají si rádi. Až třetí den, při naší třetí návštěvě bazaru se nám daří objevit odlehlejší sekce tržiště, a tak postupně pronikáme do nekonečné rozlohy celého trhu. Bazar v Oši patří mezi největší ve Střední Asii. Tržiště funguje každý den, nejpřeplněnější je ale v neděli, kdy se během nejčilejšího ruchu po trhu nedalo téměř pohybovat. Je doslova ucpáno lidmi.

Horses

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Kyrgyzstán a místní kuchyně

Nejběžnější nabídkou je ovoce a zelenina, cibule se často prodává rovnou po pytlích. Hromady melounů, sušené ovoce – hlavně meruňky, rozinky a ořechy. Barevné koření či ve zdejším horku exotické stánky řezníků s autentickým zápachem zašlého masa a poletujícími mouchami. Na pultech nechybí ani ovčí hlavy, kopýtka či vnitřnosti. V záplavách čínského spotřebního zboží na tržišti můžete objevit dva místní „exotické“ produkty: kurut a nasavoj.

Kurut je kyrgyzskou kulinářskou specialitou. Jedná se o nakyslé sušené jogurtové kuličky. Běžně mají velikost lískového ořechu, nicméně viděli jsme i koule velikosti mandarinky. Kulička kurutu je velmi tvrdá a vydržíte ji ocucávat v puse klidně i hodinu. Slouží jako skladný zdroj energie pro pastevce na vyjížďkách za dobytkem. Nasavoj či nasvaj je lehká přírodní droga na bázi žvýkacího tabáku s krátkodobým povzbudivým účinkem, která je velmi oblíbená v nedalekém Tádžikistánu.

Kyrgyzstan

„A tam u vás v Československu máte nasavoj? Nemáte? Tak si kup celou láhev!“ radí mi prodavači těchto sypkých granulek a dostávám malý pytlíček v ceně asi sedmi korun jen tak, na rozloučenou. U vchodu, který se nachází nedaleko turecké cukrárny, je několik stánků s tradičními klobouky kalpaky. V jižním Kyrgyzstánu tyto bíločerné klobouky stále zdobí velké procento mužů. Společně s kozí bradkou a zašlým sakem patří ke kyrgyzské klasice.

Podobně jako v Karakolu, v dalším velkém městě na severovýchodě Kyrgyzstánu, i v Oši se každou neděli koná zvířecí trh. Sjíždějí se pastevci a obchodníci z celého kraje. S prvními ranními paprsky slunce propuká obchodní mumraj. Prodíráme se mezi stovkami ovcí a krav, koní je překvapivě pomálu. Prostor tržiště se plní k prasknutí, další a další podání a potřesení rukou potvrzuje uzavřené obchody. Prostě každodenní rutina.

Autor: Pavel Svoboda

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Komentáře