Horses near Matakana

Někdy člověk dlouho plánuje, a nakonec to nevyjde. Jindy čistě náhodou zastaví na akci, která je pro něho jedinečná a neopakovatelná. Takovou pro mě bylo Rodeo Wanaka 2015, přestože se na Novém Zélandu konalo už po padesáté druhé.

Pastevecké oblasti jižního novozélandského ostrova mají s jihozápadem USA mnoho společného. V létě stejně vyprahlá rovina lemovaná horami jako v Nevadě. Stejná koncepce střediskových měst-křižovatek se stejnými domy se štíty. Obliba country. Kovbojové a rodea, která se zde na několika místech pravidelně pořádají. To wanacké má své počátky v roce 1935, kdy se zde poprvé konaly závody na neosedlaných býcích.

Nový Zéland

Dnes je jedním ze čtyř největších na Jižním ostrově Nového Zélandu. Města Wanaka leží v atraktivní oblasti, nepříliš daleko od turisty oblíbeného města adrenalinu Queenstownu. V dnešní podobě se jeho rodeo konalo poprvé v roce 1963, kdy Novozélandská rodeová asociace odsouhlasila jeho pravidelné pořádání na začátku ledna. Tentýž rok byla stará aréna u Wanaky obehnána vysokým plotem, protože jeden kovboj přelétl plot a přistál na střeše auta čerstvě dovezeného z Evropy.

A až 49. rodeo se přestěhovalo na nové místo k nedalekému městu Albert Town, kde jsem ho viděl i já. Nejprve jsem si všiml jen prachu ve vzduchu. Pak jsem zaznamenal neobvyklé množství aut zaparkovaných na loukách po obou stranách silnice i mužů-dobrovolníků v bezpečnostních vestách, kteří usměrňovali stále přijíždějící auta. To už jsem otočil a přiřadil se k parkujícím. Na čtyři tisíce lidí si rozložilo židličky a deky v přírodním amfiteátru okolo arény a začalo si užívat.

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Amatéři a profíci

Dopoledne od jedenácti soutěžili amatéři, po dvouhodinové přestávce vyplněné jídlem, pitím a kulturou nastoupili po vlajkové přehlídce profíci. „Ladies and gents, let us rodeo!“ zahájil předseda klubu po hymně tuto druhou oficiální část. Rozdíl jsem poznal i já. Ani jediný amatér nedokázal zalasovat býčka, ale několik profíků to zvládlo jedna dvě. Rodeo mělo klasickou náplň jako všechna rodea: lasování telete, barelový dostih (jediná rodeová disciplína pro ženy, jakási jízda zručnosti na čas mezi barely), jízda na neosedlaném a osedlaném divokém koni, a na závěr jízda na nesedlaném divokém býkovi.

Nový Zéland

Nechyběl ani klaun, živé kapely o přestávce a hlavně stánky s občerstvením a pitím. Pivo se prodávalo pouze po kartonech po šesti či dvanácti. Prodávající byl navýsost spokojen, musel totiž rychle poslat pro nový náklaďák, pivo mu málem došlo. Nápis u vchodu „No dogs, no glass“, byl dost zbytečný, i když všude byla spousta popelnic, okolo třetí odpoledne se už prázdné třetinky od piva válely všude.

Ale klobouk dolů – záchody ani při takové frekvenci použití nezapáchaly. Odborníci by asi dokázali ocenit práci kovbojů, mně se nejvíc líbil pohled na pracující koně pomocníků-členů místního rodeo klubu, kteří tančili po písku a pomáhali zahánět koně a býky, kteří se konečně osvobodili od protivného jezdce. Zvířata byla v pohodě, jakmile se zbavila kovboje, klidně klusala po aréně a užívala si volný pohyb.

Nový Zéland

Průlet tornádem

Jízda na divokém koni bez sedla je prý nejnáročnější. Jak uvádí web českého rodea: „Je to pro jezdce výzva vypadat co nejlépe, zatímco tělo trpí. Jízdu na neosedlaném divokém zvířeti přirovnávají odborníci k průletu tornádem. Kovboj se musí udržet na zvířeti nejméně osm vteřin a volnou rukou se nesmí ničeho dotknout. Ale i když zrovna neletěli tornádem, i náraz do zábradlí či pád na zem pěkně zaduněl. Tak se dívejte, fotky mluví líp než slova, i když jsme mnohokrát slyšeli výstižné ohodnocení: „To není kůň, to je proklatý ďábel!“

Autor: Jiří Páleníček

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Komentáře