Na Floridě nenajdete pouze věže pobřežních hlídek na překrásných plážích, Kennedyho vesmírné středisko či hejna pelikánů. Zažít můžete i projížďku na kole v těsné blízkosti volně žijících aligátorů, ochutnat kubánskou kulturu, okukovat mořské panny, a ještě mnohem více. Přiznávám se, moje prvotní mínění o Floridě bylo značně zkreslené. Neslibovala jsem si žádné velké dobrodružství. O to větší překvapení na mě čekalo…

Na začátku září jsem se vydala do nejjižnější části pevninských Spojených států amerických. Rozloha Floridy zabírá dvakrát více místa než Česká republika a řadí se na 22. místo největšího státu USA. Kromě již zmiňovaných pláží, výborného jídla, barev a zajímavé fauny nabízí i nevšední mix kultur (silný vliv Latinské Ameriky). Navíc z ČR a okolí lze vcelku často sehnat letenky směr Miami ve výhodné akci.

Jako před téměř každou cestou jsem začala s vyhledáváním a sortováním informací a snažila se najít odpovědi na základní otázky. V tomto případě zněly například: Co nesmím minout? Kde lze realizovat výlet za aligátory? Kam na nejkrásnější pláže? Jak se zachovat během hurikánu? …naštěstí informace k poslední otázce jsem vyhledávala zbytečně (hurikán Irma udeřil až celé dva dny po mém odletu do Čech).

Florida představuje pikantní přehlídku zajímavostí…

Aligátoři v bažinách

V první řadě jsem rozhodně neočekávala, že mi někdo umožní jezdit po Národním parku Everglades na vypůjčeném kole a budu moci pozorovat aligátory ze vzdálenosti asi tří metrů. Tuto podívanou lze realizovat z Shark Valley Visitor Center, které se nachází autem slabou hodinku od Miami. Kromě setkání s aligátory jsem během projížďky potkala spoustu obrovských i menších vodních ptáků, želvy, a naopak v tuto dobu neotravovali komáři.

V bažinách jsem se ještě chvíli zdržela a využila možnosti projet se (nebo spíše proletět) na airboat. Vznášedlo s obřím větrákem v zadní části lodi, který vydává opravdu hlasitý zvuk, ale hlavně umožňuje lehké lodi efektně smykovat po vodní hladině. Projížďka sama o sobě představovala zábavný zážitek, jen se člověk musí opravdu dobře držet...a když kapitán malého vznášedla najednou zastavil uprostřed bažin daleko od pevniny, nebyl to ten nejpříjemnější pocit… Chvilku po utichnutí „větráku“ jsme pomalu začali opět vnímat zvuky a náš kapitán se rozvyprávěl o místní fauně i flóře. Během výkladu se snažil nalákat některé z aligátorů blíže k lodi. Což se ukázalo, byl úkol vcelku triviální. Vytáhl z kapsy bílo-růžové maršmelouny a během necelých dvou minut se blížil první mladý aligátoří páreček...A jak se k tomuto zážitku dostat? Stačí vyjet z Evrglades Národního parku (tam jsou tyto lodě zakázané, aby nerušily zvířata) a na silnici číslo 41 zastavit u jedné z mnoha a mnoha cedulí lákající na tuto atrakci.

Nejkrásnější pláže Floridy?

Přestože Miami Beach lemují výškové budovy, překvapivě atmosféra zde panuje pohodová a řekla bych i nekonzumní (pláže nejsou přeplněné). K celkovému dojmu značně napomáhají dřevěné barevné věže pobřežní hlídky, které jsme měli možnost vídat (spolu s Davidem Hasselhoffem) ve stejnojmenném seriálu Pobřežní hlídka. Nejen na Miami beach, ale i na ostatních pláží Floridy uvidíte lidi spíše slunící se, než koupající... Jeden z důvodů hledejte ve vyšším výskytu žraloků. USA se opakovaně objevuje na prvních místech v celosvětovém žebříčku útoků. Pod drobnohledem zjistíme, že z celých Spojených států první místo bezkonkurenčně náleží právě Floridě.

Obecně pláže západního pobřeží nabízejí klidnější vody, méně žraloků, a naopak hejna pelikánů. Na Napleas Beach lze dokonce pozorovat i mořské panny (tak se přezdívá kapustňákům – pro mě trochu nepochopitelné přirovnání, ale vysvětlení hledejte v historii…). Na nejbělejší písek jsem narazila na ospalé Siesta Key Beach. Kromě poklidné pláže mě překvapila malebnost stejnojmenného městečka a jeho barevnost. To, že jsou pomalované fasády, obří květináče, chodníky a téměř vše, co pomalovat lze, ve mně evokuje pocit hravosti nejen tohoto města, ale ostatně i celé Floridy.

Na vítěze nejkrásnější pláže bych rozhodně nominovala Cocoa Beach, která se nachází jen malý kousek od stanice NASA (Cape Canaveral Air Force Station), ze které se prozkoumával vesmír. Opět jsem zde narazila na bílý písek a ocenila jsem zejména možné variace – buď si najdete klidné místečko a nebudete téměř nikým rušeni, nebo popojdete o kousek dál a vychutnáte si koktejly v hlučném baru. A pokud chcete mít tu nejvýhodnější pozici, domácké prostředí a ubytovat se přímo u pláže, doporučuji Sea Aire Motel.

Přestože jsem milovníkem pláží spíše klidných, bez nadměrného počtu návštěvníků, překvapení mě čekalo ve Fort Lauderdale. Narazila jsem zde na hrubý žlutý písek, který spolu s temně modrozelenou vodou (rychlý sešup) vytvářel nezvyklý kontrast. Tuto oázu hledejte na východním pobřeží pouhých 50 km severně od Miami. Jedná o rušné město, kde klid hledat ani nechcete. Ruch dodává Fort Lauderdale ten správný takt. Tepající ulice, všudypřítomní turisté i místní, vynikající jídlo složené zejména z mořských plodů. Z kvanta restaurací, které se zde nacházejí, jmenuji pouze jednu. Mnozí asi tuší, že Bubba Gump Shrimp Co. restaurace vznikla na základě inspirace filmem Forest Gump. Krevety zde servírují opravdu doslova k sežrání…

Národní poklad Spojených států

Že bych rychle otáčela svůj názoru o 360° se mi jen tak nestává. Neříkám, že časem ne, ale během asi pěti minut? To se mi ale podařilo v jedné známé městské části Miami s výstižným názvem Little Havana. Po příjezdu se mě okamžitě zmocnil pocit instinktivního úprku. To není to stejné město, které se táhne okolo Miami Beach. Nejmocnější část zážitku spočívá právě ve skoku z moderního, relativně úhledného města sem...na místo bývalé spojky mezi Kubou a Floridou a dříve také místo neřesti a drogových obchodů. Projížděla jsem okolo takových staveb a maleb, které až naháněly hrůzu a zvažovala, zda vůbec někde zaparkovat nebo se raději otočit směr bezpečněji vyhlížející místa Miami. Pochůzkoví policisté také na dojmu nepřidali. Ale nakonec jsem to nevzdala a zastavila v jedné z bočních úzkých uliček, jež lemují původní činžáky. Cíl výletu představovalo vyhlášené Calle Ocho Plaza a část ulice Southwest 8th Street.

Kromě kubánských přistěhovalců zde narazíte na další imigranty ze Střední a Jižní Ameriky, a naopak zde nepotkáte téměř žádné původní obyvatele USA (samozřejmně mám na mysli ty „méně“ původní než Indiány). Počítejte, že anglicky se zde moc nedomluvíte, španělština naprosto dominuje.

A proč se Little Havana řadí mezi nejzajímavější místa Floridy a během pěti minut si získala i mě? Hned na úvod jsem absolvovala ochutnávku výborné kubánské kávy, která se v tomto místě považuje za vyhlášenou. Silná chuť i aroma podtrhuje temně černá barva. Nesmělo chybět pouliční občerstvení s tradičními pokrmy (zejména maso, které se nejčastěji nakládá v pomerančové či citrónové marinádě). Kubánské doutníky lze koupit na ulici stejně snadno jako noviny. Ale jelikož si v kouření nelibuji, tak jejich kvalitu posoudit nemohu, ovšem odvážím se tvrdit, že budou dost silné... Ulice zdobí mimo jiné obrovští barevní kohouti v nadživotních velikostí a barevně pomalované fasády domů.

Atmosféru dokresluje živá hudba vycházející z mnoha barů. Přestože bylo jedenáct dopoledne, entuziastický zvuk saxofonů mě nenásilně dotáhl na drink Cuba Libre. Skvělé na tomto baru (a jemu podobných) bylo, že můžete sedět i opodál na ulici a stále máte pocit, že jste v centru dění. Kapela hraje z útrob baru do ulic, drinky se roznášejí do širšího okolí, lidé se shlukují a občas i pohupují do pozitivně nabité hudby.

Je dokonce oficiálně uznáno, že Little Havana představuje něco speciálního a neobvyklého. V roce 2015 ji organizace National Trust for Historic Preservation’s zařadila mezi jedenáct nejohroženějších míst USA a v roce 2017 stejná organizace vyhlásila tento kousek Kuby na Floridě národním pokladem.

Jeden typ na závěr:

Floridu můžete navštívit víceméně po celý rok. Jižní část se charakterizuje teplejším podnebím, a to i v období zimy (teploty nad 20 °C). Pokud se chcete vyhnout hurikánům, nejezděte sem v měsíci září, kdy jejich sezóna vrcholí.

Jana Kaplanová

Touha po neustálém poznávání a objevování mě dohnala až k cestování. Jmenuji se Jana a svou první velkou cestu jsem realizovala ve svých osmnácti a od té doby se to se mnou veze (KolemZemě).

Sdílej svůj příběh z cest i ty!

Máte svůj jedinečný příběh z cest? Chcete, aby o něm lidi věděli? Nenechávejte si cestovatelské rady jen pro sebe. Sdílej svůj příběh z cest i ty!