"A dávejte na sebe pozor!", řekla maminka.

Rady, co si tu přečtěte, nebudou nabádat k přílišné opatrnosti, takže pro jistotu připomínám - maminky se mají vždycky poslouchat.

Ale nejdřív se na tu cestu musíme vydat, takže první rada.

Je to snazší, než se zdá, nebojte se.

Rozhodnout se pro dlouhou cestu, ať už po Asii, Africe nebo rovnou kolem světa, vyžaduje odvahu a pevnou vůli. A tu pevnou vůli zmiňuji hned na začátku, protože to bude potřeba nejen při vyřizování víz a shánění financí, ale i při přesvědčování rodiny, že třeba jít pěšky přes Ameriku nebo vycestovat bez jasného itineráře není šílenost. Takže je potřeba opravdu chtít a nevzdávat se.

Druhá rada - nemusíte být milionáři ani čekat na zlaté dědictví.

My jsme se na cestu kolem světa vydaly po roce šetření. Šlo to prosím pěkně i s platem učitelky. Stačí se vážně soustředit na to, co chcete, a pak si tu kávu raději udělat doma, než po cestě koupit v kavárně. Jídlo se taky dá vařit levně, do práce se dá jezdit na kole, a to oblečení se nemusí měnit každý měsíc (nebo rok). Prodat věci, které člověk může postrádat je také dobrý způsob získání financí. Fantazii se meze nekladou, máte-li rádi média, jistě se dá za sponzoring spolupracovat na dálku blogem, videem či fotografiemi. Ale dá se to i bez toho, ve svobodě.

Třetí rada - i číňan bude rozumět řeči těla.

Jazyková bariéra je zbytečnou obavou. Samozřejmě znalost místního jazyka otevírá mnohé dveře, jenže kdo se má všechny ty řeči naučit? Angličtina je super, ale na malém ostrově na Filipínách je stejně platná jako hokejka bez puku. Nakonec jsme si ale stejně nejlépe popovídaly s lidmi, kteří neuměli žádnou řeč, kterou umíme my. Úsměv a otevřené srdce jsou bohatší než slovník.

Čtvrtá rada - život na cestě je často levnější než doma.

Asie sama o sobě láká vynikajícím jídlem za hubičku. Ubytování může být královské za docela slušnou cenu, nebo si prostě vystačíte s postelí v hostelu a je to za pět dolarů. Cestovat v autobuse pro turisty zní možná jako nejsnazší varianta, ale to pravé ořechové čeká v rachotině nacpané místními lidmi, kteří stojí za to, abyste se s nimi poznali. Na střeše koza, pod sedadlem slepice, vedle Vás babička s bezzubým úsměvem a cena pár haléřů. Nakonec Vám to bude v Evropě chybět.

Cesta z letiště nemusí být noční můrou. Stačí se rychle prodrat tuktukáři či taxikáři a najít lokální bus. Sice často netušíte, kam Vás doveze, ale vždycky se najde dobrá duše, co poradí.

Jedete do drahé země? Třeba Aljaška či Kanada do toho rozhodně patří - ale dá se využít dobrovolnické práce za stravu a ubytování, celé odpoledne a víkendy jsou pak volné pro objevování okolí.

A doprava v takových zemích? Nebojte se stopování - je to jeden z nejúžasnějších způsobů jak cestovat zdarma a ještě poznat zajímavé lidi. Nejednou jsme kromě svezení dostaly i oběd.

Pátá rada - jeďte na lehko.

Zapomeňte na to, že potřebujete pět triček a dvoje kalhoty. Po jednom kusu to bohatě stačí a největší odměnou je pak lehká chůze s malým batohem, který můžete mít všude s sebou.

V Asii si pak klidně koupíte tričko za dolar, až Vás omrzí nosit stejný outfit celý měsíc.

Šestá rada - prožijte místní život.

Jezte zajímavé jídlo z ulice, jděte za hranice turismu a setkejte se s místními lidmi, vyzkoušejte něco nového... a hlavně si plňte sny. Cestovat levně je dobrá věc, dá se žít opravdu minimálně - třeba procestovat celý svět po deset měsíců za 150 tisíc. Věřte mi, zkusila jsem to. Ale cestovat jen pro ušetření každé koruny a zapomenout na své sny, to by ztrácelo význam. Takže, chtěli jste se někdy potápět, svézt se psím spřežením, ochutnat pavouka...? Udělejte to! Sice to třeba zahází s rozpočtem, ale splníte si alespoň jeden sen, a to je k nezaplacení.

Sedmá rada - už dočtěte a vyražte :) Are you ready?

Mája & AlenaPřed deseti měsíci jsem s kamarádkou sbalila batoh a vydala se na cestu kolem světa. Naše cesta vedla od mrznoucí Čínské zdi a slavení čínského nového roku v Hongkongu přes téměř opuštěný ostrov na Filipínách, přátelský Vietnam, kulinářské Thajsko, historií prodchnutou Kambodžu, moderní Singapore, přes kávové Bali, světadíl protinožců, pohádkový Nový Zéland až k hranici Mexika, odkud jsme šly pěšky do Kanady, proletěly se na divokou Aljašku a teď zakončujeme cestu zasněženou Kanadou. Cestujeme jak to jde, stopem, pěšky, skútrem a naše destinace vybírají nabízené lowcost lety. Bydlíme ve stanu, autě, pod hvězdami, v hamace, u lidí i v hostelech. Ukulele je náš nejlepší parťák a otvírá nám i zavřené dveře.

Sdílej svůj příběh z cest i ty!

Máte svůj jedinečný příběh z cest? Chcete, aby o něm lidi věděli? Nenechávejte si cestovatelské rady jen pro sebe. Sdílej svůj příběh z cest i ty!