S Radkou na cestách – Šalamounovy ostrovy
12
leden, 2020
Koho by nelákalo navštívit Šalamounovy ostrovy? Už jen z názvu je patrné, že se musí jednat o magické místo zahaleno tajemstvím. Je tomu ale opravdu tak?
Ostrovy se skládají ze šesti hlavních a mnoho dalších menších ostrůvků, leží v Oceánii severozápadně nedaleko od ostrova Vanuatu.
Hlavní město Honiara vás však na první pohled nemusí příliš zaujmout. Lidé zde žijí ve velmi prostých podmínkách, k obutí a ošacení jim postačí žabky a košile. Ubytování a přístřešky obyvatelů, působí také jednoduchým dojmem a na většině míst se pak nacházejí odpadky. Povalující se zbytky jídla jsou zde také běžným úkazem, místní drůbež a skot se však postarají o jejich zmizení. Vše působí tak trochu chaoticky.
Při příjezdu na hotel, který je jedním z hlavních bezpečných možností ubytování na ostrově, nám bylo doporučeno pořídit si průvodce ,který slouží také jako ochranka v jednom. Když se totiž budete pohybovat po okolí s někým z místních budete více v bezpečí. Vyplatí se být obezřetní při pohybu na ostrově, protože krádeže a napadení jsou tu celkem běžné.
Kulturní vložkou a jednou z hlavních atrakcí ostrova je muzeum starých válečných letounů. Místní milá průvodkyně vás provede zahradou, kde se nachází vraky letadel z druhé světové války. Vraky zakomponované v zahradě působí autenticky a historie,vyprávěná lámanou angličtinou paní průvodkyně vás jednoznačně vtáhne do děje.
Pokud vás muzeum letounů natolik zaujme, že se rozhodnete prohlédnout si ostrov z výšky na vlastní kůži, není problém, i na to jsou zde místní připraveni. Organizované vyhlídkové lety helikoptérou se můžou zarýt hluboko do vaší paměti. Zde se teprve ukáže pestrobarevnost ostrova. Paleta barev moře, a vraky obrovských ztroskotaných lodí i ploutvonožci kroužící v čiré vodě, jsou zážitkem pro oko. Cena bývá většinou předem daná, ale kdo rád smlouvá a je vytrvalý může tento zážitek dostat i za příznivou cenu.
Obyvatelé ostrova nemají povinnou školní docházku a pouze asi 60% dětí má dnes přístup ke vzdělání. O to více se však věnují sportu a hlavně oblíbenému rugby a fotbalu. Děti také už od velmi útlého věku prodávájí na ulici ovoce, zeleninu a lokální produkty.
Na ostrovech je průměrná teplota celoročně okolo 27 stupňů s občasným výskytem srážek.
Pokud patříte mezi nadšené cestovatele, kteří touží objevovat nevšední destinace a místa s trochou adrenalinu, pak jste na Šalamounových ostrovech správně.
Ostrovy v kostce:
jazyk : angličtina
náboženství: křesťané
měna : dollar šalamounových ostrovů (SBD)
počet obyvatel: 642 000
časový posun : plus 11 hodin
ostrovy patří pod vládu královny Alžběty tzv. Commonwealth
víza turistická na 90 dní pro občany EU
vyhlídkový let – cena: http://www.helicoptersupport.com.au/index.html

Radka Darebná
Jmenuji se Radka Darebná, je mi 28 let a pocházím z Berouna. Momentálně však žiji v Sydney, kde pracuji a studuji. Vždy, když něco ušetřím, vydávám se poznávat krásy blízkých ostrovů a také JV Asie, odkud si vždy přivezu spoustu zážitků a nádherných fotografií, které se poté snažím sdílet. Podílím se také na projektu srdcarinacestach, kde si můžete zakoupit pohlednici z mých cest a já Vám ji poté zašlu. Peníze jdou těm, kteří je potřebují, já z toho nemám ani korunu.
Ahoj Radko,
V oceanii jsem stravil pul roku. V zivote jsem nemel na Solomonech ochranku ani pruvodce. Nikdy jsem ani neslysel ze by nekoho okradli. stopoval jsem lode vsude chodil pesky nebo minibusem a mistni lidi byli uzasny. jit na Solomony a skoncit v Honiare je trochu skoda ne?
Asi trochu rozdíl pěkná ženská nebo zarostlý chlap. Co myslíš.
Dobrý den, ráda bych poukázala na to, že každý cestuje individuálně, má jiné zážitky a zkušenosti. Já měla s ostrovem zkušenost, kterou jsem popsala nahoře v článku. Nemám zapotřebí si nic vymýšlet. To,že jsem navštívila pouze Honiaru je snad má věc, neměla jsem zájem cestovat někde dál.
Moc Vám přeji, že jste si oceánii užil, ale příště trochu přemýšlete než napíšete nějaký komentář.
s pozdravem
Radka