Už delší dobu jsem chtěl zorganizovat nějaký pořádný trip za polární září, ale vždy se z nějakého důvodu nezadařilo (naposledy díky Covidu, když byly zrušené lety). Ale teď v listopadu to... Konečně vyšlo! Severní Norsko se dá považovat za jednu z top lokací na světě, co se týká pozorování a focení tohoto úchvatného přírodního jevu. No a protože na Lofotech jsem už byl, přál jsem si podívat se ještě o fous více na sever. Mou pozornost proto zaujaly především Lyngenské Alpy a oblasti poblíž města Tromsø, kterému se někdy říká Paříž severu. Nebudu napínat a rovnou mohu říct, že se povedlo úplně všechno, a to i nad má nejsmělejší očekávání!

Lze se sem dostat různými způsoby, ale já rozhodně doporučuji letecké spojení přímo do města Tromsø, protože je to rychlé a pohodlné, přitom finančně schůdné (já platil

Tromsø, Norsko

Věřte nebo ne, ale už pouhé 2h po příletu do Tromsø, kdy jsme si půjčili auto a ubytovali se, jsem stál na jednom z kopců a pozoroval polární záři (viz fotka výše). V danou chvíli jsem si říkal, jaké to máme štěstí, ale to jsem ještě netušil, že polární záři budeme doslova pozorovat každou noc z plánovaných 8 nocí, co jsme měli v plánu v Norsku strávit. Čímž se dostáváme k tomu, čemu doteď nemohu uvěřit - skutečně 8 dní po sobě byla jasná obloha, a to jak přes den, tak v noci. Což v praxi znamenalo, že zatímco přes den panovalo jedinečné světlo, neboť se blížila polární noc, takže slunko se sotva vyškrábalo na moment nad horizont, tak přes noc jsme mohli právě pozorovat na obloze tancující polární záři. Počasí vyšlo zkrátka na jedničku s hvězdičkou a jsem za to neskonale vděčný ?

Tromsø, Norsko

Pokud si tedy přejete vidět polární záři, doporučuji právě listopad či druhou půlku ledna - únor. Jednak bude panovat toto překrásné světlo, kdy máte "nonstop červánky na obloze", a jednak bude dlouhá noc, tj. dostatek možností k tomu spatřit polární záři. Nehledě na to, že krajina už bude zamrzlá a pokrytá sněhem. Pak už je třeba jen doufat, že vyjde počasí ?. Listopad má nadále tu výhodu, že je to období mimo sezónu, takže leccos vyjde levněji a budete se prakticky pohybovat po okolní krajině zcela sami, což jenom umocní zážitek z už tak pohádkové výpravy v ráji vikingů ?

Lyngenské Alpy, Norsko

A jaká místa navštívit? Upřímně, všude je tu kouzelně. Ale určitě jsou tu místa, která člověku vyrazí dech více, než jiná. V oblasti kolem Tromsø rozhodně doporučuji prozkoumat především ostrov Kvaløya, kde najdete hned několik úžasných hiků (například Trehørningen hike) a výhledů, kterým kraluje Ornfloya hike, odkud je úchvatný pohled na Sommarøy, což je vlastně stará rybářská vesnice rozprostřená na malých ostrůvcích, kterých je tu tolik, že je ani nespočítáte - výhled velmi podobný tomu, co žažijete na Lofotech v oblastech Reine apod.

Kvaløya, Norsko

Pokud jste ochotni popojet trošku dál na západ, určitě stojí za návštěvu proslulý ostrov Senja, kde najdete hned několik absolutně TOP výhledů v celém Norsku (Segla & Hesten hike). Místo, které je stejně (ne-li více) dechberoucí než jakékoliv jiné místo na Lofotech. Navíc je to prakticky kousek od Sommarøy, kdy stačí vlastně "nasednout" na trajekt a přejet z ostrova Kvaløya právě na ostrov Senja. Stojí to zato? 100% ano!

Hesten, Senja, Norsko

Ale co doporučuji nejvíce, to jsou Lyngenské Alpy. A to je naopak cesta dále na východ / sever. Především výlet za sytě modrým jezerem Blåvatnet (Blåisvatnet) je nezapomenutelný, protože okolní krajina se zkrátka nedá popsat slovy (viz mé video z Norska), ale nádherná je i ikonická hora Lyngenských Alp - Otertind, která má jedinečný shape, a pod kterou se malebně stáčí řeka. Idylka jak pro procházky, tak pro nadšence do fotografie! ?

Otertind, Lyngenské Alpy, Norsko

Kapitolou samou o sobě jsou pak výlety, kdy bych vyzdvihl zejména whale watching, který je sice výletem značně nákladným (+- 7.000 Kč na osobu), ale nebudete litovat. Zejména v případě, kdy zvolíte pro whale watching místo Skjervøy na severu + takzvanou RIB speedboat, což jsou malé čluny, které se mohou rychle pohybovat, a díky kterým se snadno dostanete k bezprostřední blízkosti velryb. Tato oblast je považována prakticky za jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb, a mohu to jen potvrdit - za ty +- 3 hodiny, co strávíte na člunu, uvidíte stovky velryb (především Orcas a Humpback whales, ale lze spatřit i obrovské Sperm whales a tak dále) , je-li sezóna. Zkrátka je tu více velryb než kaprů v kdejakém jezeře, bez legrace ?.

A jak že to vychází cenově? Je to lepší, než si myslíte. Půjčení obyčejného auta v automatu na den +- 1.000 Kč (není třeba půjčovat nic luxusního, páč tu není kam jezdit do vnitrozemí jako třeba na Islandu), přitom všechny trajekty, které tu defakto fungují jako autobusy a radikálně dokáží šetřit čas a zkrátit cestu, jsou zdarma (pokud byste měli vlastní auto, které nemá norskou SPZ, budete za každou plavbu platit). Apartmán lze sehnat i za cenu kolem 1.200 Kč na den, ale standard se jinak pohybuje spíše kolem 3.000 Kč na den. Vstupy prakticky nikde neplatíte a jídlo v sámošce je za podobnou cenu jako jinde v Evropě (tj. dražší než u nás, ale většinou ne markantně), ale losos je například výrazně levnější a chutnější než u nás. Obecně kvalita všeho je tu výrazně vyšší než u nás. I obyčejná "kobliha" ve vísce na kraji světa tu chutná božsky. Prakticky nikdy si nemáte na co stěžovat, vyjma jedné věci - značení stezek. Nevím, možná jsem divný, ale už jsem toho procestoval docela dost a jen výjimečně se mi stávalo, že bych si nebyl jistý tím, kam jdu. Tady se mi to stávalo běžně ?

Odkaz na video na YouTube

Zdroj: Youtube

Jan Klíma

Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh z Norska. Můžete navštívit můj účet na Instagramu @knightOnTrip nebo na videa ze Sicílie na mém YouTube kanálu knightOnTrip