Vždy mě fascinovaly přírodní živly. Před pár týdny jsem si tak řekl, že je čas konečně zvednout zadek a jít se mrknout na nějaké aktivní sopky – no a svou zvědavost jsem upřel po chvíli dumání k Sicílii, kde mě již delší dobu lákala trojkombinace sopek Etna & Stromboli & Vulcano. Navíc, je to přece Sicílie, pověstný jih Itálie plný “kmotrů”, slunka, divokých koní a krajinek! Chtěl jsem se na toto místo podívat už jako malý kluk, když jsem (jako velký filmový fanoušek) hltal mafiánské filmy.

ostrov Lipari

Na “lov sopek” jsem si ale mohl vyhradit maximálně 8 dní. Rozhodl jsem se proto, že nakonec vynechám Etnu a Sicílii jako takovou (hlavní ostrov), a že vyrazím pouze na přilehlé sopečné ostrůvky (Stromboli & Vulcano & Lipari tzv. Liparské ostrovy). Ano, čtete to správně, plán byl sice přiletět na Sicílii (Trapani), ale zároveň jsem se chtěl odtud dostat co nejrychleji pryč. Já vím, jsem mistr plánování.

sopka Stromboli

Říkal jsem si totiž, že to bude příjemná změna; že není třeba si půjčovat auto a že denní režim bude v zásadě jednoduchý. Ráno se vyškrábu na sopku, přes den procházka kolem ostrova, následně válenda u moře a večer se vyškrábu opět na sopku. Zkrátka se jednou nebudu nonstop a hekticky přemísťovat z bodu A do bodu B. Napůl relax, napůl sopečné dobrodružství. Abych pravdu řekl, nic velkého jsem si od této dovolené nesliboval. Jsem rád, že jsem se mýlil!

Jak tam během 24hodin

Myslel jsem, že se mi cestu podařilo naplánovat dobře. Zarezervoval jsem dopředu vše, co šlo. Včetně lístků pro transport loděmi, kterých bylo třeba požehnaně (a kde bývá plná kapacita, pokud se nezarezervují včas). Problém nastal ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že hned v plánu prvního dne jsem udělal chybu (jelikož webové stránky pro transporty loděmi na Sicílii jsou krapet z pravěku), a to velkou chybu. Loď z Palerma totiž ten den na ostrov Vulcano nejela. Po chvíli bádání jsem zjistil, že řešení, jak se v rámci prvního dne dovolené dostat na ostrov Vulcano, je jediné, a to letecky z Prahy na letiště v Trapani. Dálé autobusem přímo do města Trapani, kde nasednout na další autobus a odjed do Palerma. V Palermu přesednout na vlak do Milazza a konečně autobusem do přístavu Milazzo a lodí na ostrov Vulcano. Také se vám z toho zamotala hlava? Kolem 6.h ráno jsem odlétal z Prahy a kolem 7.h večer jsem přistál na břehu ostrova Vulcano. Cesta mi tedy trvala skoro stejně dlouho jako do Jižní Afriky nebo na Maledivy, jenom byla díky neustálým přestupům dosti hektická.

ostrov Vulcano

Ostrov Vulcano mne uhranul

Ale víte co? Nelitoval jsem. Ostrov Vulcano mě vystřelil svou krásou a unikátností do výšin. Dalece předčil má očekávání. Což by mohl potvrdit fakt, že v rámci prvních 24 hodin, co jsem na ostrově byl, jsem vylezl na kráter sopky hned 3x! Je to právě ostrov Vulcano, který dal jméno celé vědě, vulkanologii - a jak dobře víte, označení "vulkán" se dnes používá pro všechny sopky na celém světě. Dnes je tvořen prakticky pěti různými sopečnými strukturami, ale nejzajímavější je takzvaná prvotní nebo-li také primární sopka, která je stále aktivní, a která se nachází v jižní části ostrova. Poslední zvýšená aktivita této sopky byla sice zaznamenána v roce 1985, ale i tak tu sirné páry unikají na povrch na každém rohu, a pozor - jednak pěkně smrdí a jednak mohou být horké až 1000 °C!?

ostrov Vulcano

Ostrov Vulcano je jedinečný

Člověk se tu totiž setká hned s několika ajímavostma. Za prvé, výhledy z vrcholu sopky na přilehlé ostrovy kolem, jsou opravdu dechberoucí. Wow-efekt bych přirovnal k bájnému výhledu z hory Reinebringen na Lofotech. Za druhé, kráter jako takový, po kterém se můžete procházet, a odkud se nabízí tyto výhledy, je opravdu krásný a nevšední zážitek. Za třetí, je mnoho míst, odkud unikají z kráteru sirné páry, které tomu všemu dodávají pořádnou třešinku na dortu!

Stromboli

Ale to jsem ještě nevěděl, co mě čeká na ostrově Stromboli. Když se nad tím teď zamýšlím, Stromboli je ten nejmalebnější ostrůvek, co jsem kdy navštívil. Těžko se to popisuje, představte si dokonale po italsku vymazlenou “vesničku” s úzkými uličkami a pestrou barevnou květenou, která je obklopena sopečnými plážemi a nad níž se tyčí do výše téměř 1 km nad mořem jedna z nejaktivnějších sopek světa. Každých pár minut z této sopky stoupá dým a pokud je noc, lze i přímo z vesničky vidět, jak prýští z kráteru láva. Prostě nádhera a můj splněný italský sen!

ostrov Stromboli

Výstup k vrcholu Stromboli

Pokud na Stromboli pojedete, určitě si zarezervujte výšlap s průvodcem k sopce, protože bez průvodce smíte do maximální výšky kolem 300m. S průvodcem smíte do výšky zhruba 400m - výše se nesmí kvůli zvýšené aktivitě sopky v posledních letech. Možná to nezní jako velký rozdíl, ale dle mého názoru a nedávné zkušenosti to rozdíl opravdu je. Navíc takový průvodce, pokud jste součástí skupiny, stojí rozumných 30 Eur. Dostanete pořádné boty, helmu, svítilnu a hurá na kopec. Výšlap trvá zhruba 2 hodiny a já měl to štěstí, že jsem pak v rámci zhruba 1,5h dlouhého pozorování sopky zažil jeden opravdu pořádný výbuch, který se mi podařilo natočit v detailu na kameru. Ale posuďte sami! Co vám budu povídat, je to neskutečný zážitek!

Záznam můžete vidět (samotná erupce 5:37) zde

Nádherné černé pláže

Co mě mile překvapilo, byly černé pláže, kterých je na Stromboli opravdu požehnaně. Jedna vedle druhé. Je jich tu dokonce tolik, že nebývá problém si najít pláž soukromou, kterou budete mít čistě pro sebe. Podobnou situaci nečekejte na žádném jiném z Liparských ostrovů.

ostrov Lipari

Navštívil jsem dále ostrovy Lipari a Salina, ale když mám být plně upřímný, nesahají ostrovům Vulcano & Stromboli (dle mého názoru) ani po kotníky. Ano, jsou to pěkné ostrůvky, a z Lipari je poměrně epický výhled právě na Vulcano (viz fotka níže), ale jedná se v zásadě o klasické ostrůvky, na které narazíte po světě všude. Zní to možná trošku přísně, ale říkám to z důvodu, aby jste při návštěvě Liparských ostrovů skutečně kladli důraz právě na Vulcano & Stromboli. Věřte mi. Výjimkou může být ještě ostrov Panarea (kousek od Stromboli), ale ten jsem bohužel už nestihl.

ostrov Lipari s výhledem na ostrov Vulcano

Na jih Itálie s ocelovými nervy

Připravte se také na to, že jih Itálie chce občas pevné nervy. Lidé často neumí mluvit ani slovo anglicky a to ani mladší ročníky, domluvit se nebo vybrat si jen jídlo z jídelního lístku může být poměrně výzvou. Rozum mi nad tím doteď zůstává stát. V kontextu dnešní doby mi to přijde vskutku unikátně ignorantské - situace na severu Itálie je mnohem lepší. Stejně tak nečekejte, že si dáte na každém rohu pizzu – na sopečných ostrovech se dočkáte spíše mořských plodů či těstovin. A to nemluvím o dlouhých siestách (v 18h večer bude hledat restauraci pro večeři marně), které mohou leckdy narušit vaše plány, přestože o nich “víte”.

Jak na dopravu

Co však doporučuji, je půjčení elektrokola! Přiznám se, že jsem tu zkoušel eletrokolo poprvé v životě, ale musím říct, že jsem byl doslova nadšený. Ano, ostrůvky jsou to maličké a lze je prakticky projít pěšky, ale garantuji vám, že na elektrokole si je užijete mnohem více. Plus vám zbyde spousta času na koupání a ostatní aktivity. Nutno však podotknout, že to nebývá nejlevnější záležitost - v Lipari stálo půjčení (nejslabšího) elektrokola 25 Eur na den.

Na krátké video z celé dovolené se můžete podívat zde

Jan Klíma

Pokud o návštěvě těchto sopečných ostrovů uvažujete a zajímal by vás můj přesný itinerář cesty, mrkněte na můj cestovatelský profil na Worldee.com, kde mám vytvořený záznam cesty. Budu rád za jakékoliv dotazy!

Jsem cestovatel a fotograf (knightOnTrip.com) z Prahy, který by se rád podělil o svůj příběh ze Sicílie Můžete navštívit můj účet na Instagramu @knightOnTrip nebo na videa ze Sicílie na mém YouTube kanálu knightOnTrip