Tonga – místo, kde nesmíte řešit čas a plánovat, jinak se z toho zcvoknete

Z vašich cest

12

říjen, 2019

Zatímco Tonga v Čechách není příliš známá, pro Novozélanďany je to relativně běžná destinace na dovolenkování. Já narazila na Tongu náhodou před nějakými deseti lety a pro mně osobně to byla láska na první pohled – nádherné Tichomořské ostrovy, vyhlášená místa na šnorchlování a hlavně, keporkaci! Když jsme proto s přítelem trávili pracovní rok na Novém Zélandu, měli jsme dovolenkovou lokalitu jasnou!

Nechtělo se nám přelétávat mezi ostrovy, případně řešit celodenní trajekt na souostroví Vava’u, či Hāpai, tak jsme se rozhodli, že strávíme krásných 16 dní kolem hlavního ostrova Tongatapu. První týden na ostrově Eua, tři dny poté na ostrově Atata a zbytek na hlavním Tongatapu, ze kterého jsme si na jeden den zajeli na ostrov Pangaimotu, který je vyhlášený potopeným vrakem v blízkosti pláže.

 

Plánovat, plánovat, plánovat a vlastně ani neplánovat, ono to nemá cenu

Jasně, těšíte se na dovolenou a tak je potřeba všechno plánovat. Každý den byl rozplánovaný a rozpis obsahoval informace jako jsou: ubytovaní, co navštívíme, kolik nás to bude přibližně stát a nezapomněli jsme samozřejmě na časovou rezervu, která je vždy potřeba. Pak jsme přijeli na Tongu a zjistili, že plán je to poslední, s čím můžeme počítat…

 

Eua

Z počátku pro nás byla Eua jakýmsi kompromisem mezi všemi ostrovy. Eua je dostupná z hlavního ostrova trajektem do dvou hodin a nabízí nádhernou, lidmi stále neponičenou přírodu a hlavně, keporkaky, které je možné sledovat z místních pláží!

Dostat se na Eua ale byl trochu oříšek. Mezi Eua a Tongatapu operuje přívoz, jehož rozpis najdete na týden dopředu každé pondělí na Facebookových stránkách operátora. Mnohdy se ale stane, že se přívoz porouchá, nebo se změní čas odjezdu. Je proto potřeba den dopředu, případně ráno před odjezdem zavolat na centrálu a ujistit se, že přívoz opravdu jede ve váš předpokládaný čas. A jestli si myslíte, že to všechno po příjezdu na Eua zapijete, tak se mýlíte. Na celém ostrově je jen jedna jediná možnost, kde můžete koupit alkohol a to je v místní Liquor Shopu, kde jste rádi za pivo…

Nejlepším zážitkem pro nás byl výlet na pláž Fangatave, která se nachází na severovýchodním cípu ostrova Eua a aby se návštěvník dostal na pláž, musí sklesat z vrcholků 150 metrů vysokých útesů. Z počátku se cesta lehce vlní a pomalinku klesá, později je nutné ukázat trochu lezeckého umění. Díky tomu ale nakonec máte celou pláž jen a jen pro sebe a výhledy na okolní útesy jsou nezapomenutelné.

Jinými velmi zajímavými zastávkami na ostrově je 800 let starý strom (Ovava Tree), nebo nádherné příkré skály na jižním cípu ostrova se stádem divokých koní. Další krásnou zastávkou byl neskutečně vysoký skalní oblouk přímo na kraji samotného ostrova.

I keporkaci mají své dny

Jako každé jiné zvíře, i keporkaci mají nárok na klid a pokud k nim skočíte do vody a oni na vás zrovna nemají náladu, mávnou ploutví a zmizí vám v hloubce. Bohužel se nám toto párkrát stalo a nakonec jsme na moře za keporkaky vyrazili třikrát. Při prvním šnorchlování o nás opravdu moc nestáli a vždy mávli ploutví a zmizeli v hloubce. Podruhé už si nás jeden keporkak alespoň obkroužil, než mávl ploutví a zmizel v hloubce a až napotřetí se nám zadařilo šnorchlovat se samcem a samicí, kteří projevovali lehký zájem o nás i loď. Nakonec jsme s nimi ve vodě strávili nějakých 15 minut, než jsme je omrzely a tak mávli ploutví a … (vždyť to znáte).

Ostrov Atata

Pokud hledáte klidné místo pro odpočinek, je Atata skvělou volbou. Na ostrově najdete pouze malou vesničku s políčky a resort pro turisty. Celý ostrov je možné přejít za 15 minut. V rámci ubytování v Royal Sunset Resort je možnost denně využít šnorchlování z lodi, případně vyrazit na kajaky. Pokud hledáte spíš klidnější aktivity, můžete využít místní bazén, kulečník, fotbálek, nebo jen tak posedět na baru u dobrého jídla a pití.

Ostrov Pangaimotu

Tento ostrov je vyhlášený kvůli vraku, který je potopený pár metrů od břehu. Vrak už pod vodou nějakou dobu je a časem poskytl útočiště mnoha druhům rybiček a korálů. Samotný ostrov se dá obejít do 30 minut. My na ostrov vyrazili na otočku v rámci jednoho dne a návštěva nám bohatě stačila.

Tongatapu

Hlavní a zároveň největší ostrov Tongy je Tongatapu. My se rozhodli na tomto ostrově strávit poslední dny našeho pobytu. Jedním z důvodů byla dostatečná rezerva před odletem zpět na Zéland, druhým důvodem byla příroda, která na Tongatapu je. Ostrov je dnes sice hustě osídlený, ale i tak zde najdete mnoho zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Jmenovitě může jít o Blowholes, kde voda naráží do útesů ostrova a místy se tříští až do výšky deseti metrů.

Dalším místem, které určitě stojí za zmínku je jeskyně Anahulu s jezírkem, ve kterém se můžete vykoupat. My měli to štěstí a byli v jeskyni chvíli sami, tak jsme si užili pohled na vysoké krápníky odrážející se v hladině nádherně čisté vody. Po chvíli nás ale dohnala skupinka místních mlaďochů s nahlas puštěnou hudbou a udělali si z jezírka a jeho okolí mega pool-párty. Při pohledu na místní, jak lezou po krápníkové výzdobě, aby mohli skočit do jezírka z co největší výšky, se nám chtělo tak akorát plakat, proto jsme raději odešli a přesunuli se ke skalnímu oblouku na kraji útesu, který se velmi podobá tomu na Eua.

Co dodat na závěr?

Nakonec jsme za náš výběr ostrovů neskutečně rádi. Tato dovolená pro nás byla jakousi ochutnávkou Tongy a minimálně mě tato ochutnávka nestačila a hned bych se vydala na Tongu znovu. Z počátku jsme bojovali, protože, to, co bychom jinde stihli za tři dny, tak nám na Tonze trvalo týden. Nakonec jsme si ale zvykli na rytmus místních a ke konci si tuto pohodu začali i užívat. Prostě to chce klid, zahodit hodinky, neplánovat a užít si vše, co vám Tonga nabízí, protože jenom tak se z toho nezcvoknete…

Autory fotek jsou: Petra Glazerová a Petr Krejčí

Petra Glazerová

S přítelem jsme se před rokem rozhodli přerušit stereotypní život v Praze a rozhodli se odstěhovat na pár měsíců na Nový Zéland. Své cestování po Zélandu a dalších zemích sdílíme na blogu, který je možné sledovat na Facebookových stránkách.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This