Jsme Zdenka a Mike, cestovatelé v obytném vozu, jejž láskyplně oslovujeme Méďa. Rozhodli jsme se uskutečnit náš sen a projet Evropu. K dnešnímu dni jsme projeli 12 zemí. Na podzim jsme byli i v Norsku, což není vzhledem k nepříznivému počasí tolik obvyklé. Jaké Norsko je? V jednom souvětí by se dalo popsat asi takto: Je to moderní a technologicky vyspělá země s čistou přírodou, ve které jsme se cítili bezpečně.

Na kolik nás vyšlo Norsko?

33denní cestování Norskem v obytnému vozu a s nákupem jen toho nejnutnějšího nás stálo v přepočtu cca 68 000 Kč. Jsou v tom zahrnuty potraviny, poplatky za tunely, PHM, LPG lahve, pojištění. Ujeli jsme přibližně 5460 kilometrů. Podrobnější rozpočet našich cest najdete na našem webu www.zivot-naplno.cz. Hranici Norska jsme přejeli 1. 10. 2019 a mohli si tím pádem užít říjnové Norsko se všemi proslulými zimními plískanicemi. Došlo i na cesty zaváté sněhem, na kterých měl Méďa i jeho řidič Mike co dělat. Ostatně já také. Během jízdy po úzkých a zasněžených cestičkách jsem se sedačky držela zuby nehty.

Co nám v Norsku učarovalo?

Je těžké vybrat z 32 nocí dlouhé cesty to, co nám v Norsku učarovalo nejvíc. Nejspíš hned na začátku uvítací výbor složený z asi 30 sobů, který přecházel cestu přímo před námi. První selfie fotku jsme si udělali v půvabném městečku Skibotn s výhledem na přístav a zasněžené hory v pozadí. Hlavním cílem naší cesty byly Lofoty a zahlédnout polární záři.

Ve městě Andenes jsme poprvé viděli a nafotili polární záři, podmínky k tomu byly přímo ideální. Ve stejném městě je možné si zaplatit výlet a číhat na vynořující se velryby. Město Andenes nás uchvátilo svým vesmírným centrem. Byli jsme zde mimo hlavní sezonu, takže se velryby nevynořovaly ani do centra jsme se nedostali. Ale nepochybujeme o tom, že jak velryby, tak vesmírné centrum stojí za zhlédnutí. Právě z tohoto místa se vystřelují rakety do vesmíru. Pak jsme pokračovali z ostrova Andøya na vysněné místo – do vesničky s nejkratším názvem Å. Předtím než dojedeme do cíle naší cesty, navštěvujeme přístavní a současně největší městečko Lofot – Svolvær. Dále pokračujeme přes Henningsvær, kouzelné místo Reine až do malebné rybářské vesničky s nejkratším názvem Å, což bylo poslední a cílové místo naší trasy na Lofotech. Přes jednu z nejhezčích pláží na Lofotech – Uttakleiv se vracíme zpět do pevninského Norska.

Další lokalitou, kterou doporučujeme navštívit, je na západním břehu Norska – Atlantic Ocean Road – cesta skrz záliv, která vede přes několik na sebe navazujících mostů a je dlouhá asi osm kilometrů. Skýtá nádherné výhledy na celou oblast.

Také jsme vyšli 936 schodů vedoucích ke skokanským můstkům v olympijském parku ve městě Lillehammer. Spíše pro zajímavost – v průběhu cesty jsme často přespávali na místech, kde po Němcích zůstaly z válečného období velmi zachovalé vojenské bunkry a další pozůstatky. Jde např. o místo Adolfkanone, které je hodně navštěvované.

A nevynechali jsme ani hlavní město Oslo, které nám oproti dřívější liduprázdné krajině připadalo až příliš hlučné a lidnaté. Preferujeme spíše přírodní zajímavosti než města, jelikož s Méďou je cestování a parkování ve městech náročné. Pak jsme řekli Norsku sbohem…

Ovšem na jeho mrazivý půvab stále rádi vzpomínáme! Své zážitky postupně zpracováváme do videí na našem YouTube kanálu – Život naplno.

Zdroj: Youtube

Zdenka, Mike a Méďa

Jsme Zdenka a Mike, cestujeme obytným vozem jménem Méďa po Evropě. Méďa je značky Hymer 680 MB, 2002 ročník narození. Mike je grafik a administrátor sítě, Zdenka kreslí , zabývá se sketchnotingem/vizuální poznámky, dělá kurzy .